technologia

domy z bali

Do budowy domów z bali wybierane są pnie świerkowe,spełniające wszystkie wymagane kryteria. Na życzenie klientów można zastosować do budowy domu inne gatunki drewna.
Dokonując dokładnej selekcji drewna w lesie zostaje ono przetransportowane na plac budowy, po czym zostaje ręcznie okorowane i oczyszczone w taki sposób, aby naturalny kształt drewna nie został naruszony.

Bale o średnicach 40cm

stosuje się do domów całorocznych. Każdy bal jest odrębnie dopasowywany do poprzednich poprzez ręczną obróbkę. Polega ona na dokładnym odtrasowaniu konturu dolnej belki na górną, a następnie wycięciu i dopasowaniu obu bali do siebie. Każda belka jest ręcznie odrysowywana i ciosana przez naszych fachowców. Powstające w ten sposób rowki wykonuje się przy użyciu pił spalinowych. Rowki te wypełnia się wełną mineralną zapewniając tym samym doskonałą izolacyjność oraz szczelność na styku dwóch bali. Jednym z najwyższych celów jakie sobie stawiamy jest jakość wykonania wszystkich połączeń tak,aby bale pomimo swych nieregularnych kształtów były idealnie dopasowane jeden do drugiego.

Konstrukcja domu z bali

W zależności od wysokości obiektu układa się około 8 do 9 wieńców jeden na drugim, tak aby strop znajdował się na wysokości mniej więcej 2,75 m. W narożnikach ścian bale są łączone ze sobą na obłap z wykorzystaniem wrębu na siodło. W łączu tym nie stosuje się żadnych śrub ani gwoździ. Belki stropowe wykonywane są również z bali okrągłych. Żaden bal, który użyty jest do zbudowania domu nie jest toczony ani cięty maszynowo. Całość konstrukcji przygotowana jest na placu montażowym w naszej firmie a następnie przewożona i montowana w miejscu, przeznaczenia. Wszystkie obiekty jakie buduje nasza firma, a więc drewniane domy z bali, karczmy, zajazdy, hotele czy zwykłe chaty z bali wykonywane są w tej samej technologii.

Właściwości termiczne

Drewno jest znakomitym materiałem konstrukcyjnym oraz izolacyjnym i doskonale łączy w sobie te dwie właściwości. Temperaturę oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniach regulują bale drewniane znacznie skuteczniej niż instalacje techniczne takie jak klimatyzacja. Spośród wielu zalet domów z bali jest to, że nie potrzebują one dodatkowego ocieplenia. Dom z bali utrzymuje ciepło zimą jeszcze kilka godzin po wyłączeniu ogrzewania lub wygaśnięciu ognia w kominku. Latem natomiast nie dopuszcza do przegrzewania się pomieszczeń. Dzieje się tak dzięki temu, że ściany domu zbudowane są z masywnych bali, które kumulują ciepło i oddają je w odpowiednim czasie.

Jedynym uszczelnieniem ścian jest wełna mineralna stosowana w rowkach między balami.

Współczynnik przenikania ciepła dla ściany z bali o średnicy 35 cm spełnia wymogi dla domu całorocznego. Szczególne właściwości i zalety drewna powodują, że dobrze zbudowany dom z bali w porównaniu z innymi technologiami jest bezkonkurencyjny.

Ochrona drewna

Dzięki odpowiedniej konstrukcji dachu ,ściany zewnętrzne chronione są przed deszczem oraz zaciekami co eliminuje konieczność wielokrotnej impregnacji. Kłody drewna są okorowane i impregnowane środkami opartymi na solach boru. Posiadają wymagane atesty Państwowego Zakładu Higieny, certyfikaty zgodności Instytutu Techniki Budowlanej oraz aprobaty techniczne Instytutu Techniki Budowlanej.